Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 12:45
 
Gebze Yıkılırsa Türkiye Geriye Gider
TMMOB Makine, İnşaat ve Mimarlar Odası Gebze İlçe Temsilcileri düzenledikleri ortak basın toplantısında, “1999 yılından sonra ne genel ne de yerel anlamda depremle ilgili hiçbir çalışma yapılmadı” denildi. Başkan Kadı, "Depremin şu anda sıfırıncı saniyesindeyiz ama önlem, risk ve kriz yönetiminden bihaberiz."dedi.
Gebze Haberi


TMMOB Makine, İnşaat ve Mimarlar Odası Gebze İlçe Temsilcilikleri ortak bir basın toplantısı düzenledi. Gebze ilçe temsilcilik lokalinde gerçekleşen toplantıya TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel, İnşaat Mühendisleri Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Kadı, Mimarlar Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Cenk Elgin hazır bulundu.

AFAT NEREDE GEBZE NERDE?

Gerçekleşen toplantıda ilk olarak TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Kadı konuşarak, “Türkiye bir afetler ülkesi. Bir hafta içerisinde 50 kaybımız var. Hepimizin içini yakan olaylar. Tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. Doğa olaylarının afete dönüştüğü bir ülkede doğa olaylarını inceleyen bilim dallarının daha çok önem teşkil etmesi gerekir. Afet yönetimi ve risk yönetimi bir bilim dalıdır ve üniversitelerde bölüm açıldı. Gebze’deki Afat İzmit’tin en doğusunda. TMOBB olarak düzenlediğimiz etkinliklerde yerel yönetimler katılmadı.

ENDÜSTRİ MERKEZİYİZ

Bizim bir miladımız var. 99 depremi. Bu coğrafya çok ciddi depremler görmüş.Peşini bırakmayacağız. Gebze'de AFAD nerede? Şehrin en doğusunda. Depremde bence AFAD'da afetzede olur.Deprem olduğu gün Türkiye 50 yıl geriye düşecek. Çünkü burası endüstri bölgesi. Deprem olunca üretim de duracak. Türkiye'yi geleceğe yarınlara taşıyoruz deniliyor. Nereye taşıyorsunuz? Acil eylem deprem planı var mı?Yerelde ve genelde afet planları çerçevesinde bir eylem planı hazırlamamız gerekir. Afet yönetimi 1959 yılında çıktı. Bunu risk ve kriz yönetimi olarak ikiye ayırıyoruz. Riski doğru yönetebilirsen krizi yönetebiliriz. 1999 yılını milat olarak kabul edersek yapılanlar; tüm merkezler afat çatısı altında tüm birimler toplanmış. Afat şehrin en doğusunda. Afete hazır değilmişiz. Depremde çocuklarımız ölecek, enkaz altında kalacağız. Deprem olduğu gün Türkiye 50 yıl geriye gidecek. 1999 yılından sonra depremle ilgili bir farkındalık oluştu.

KAMU BİNALARINI İNCELEME TALEBİMİZ RED EDİLDİ

Depremden sonra bir davranış değişikliği olmadı. Binaları teknik olarak incelemek istiyoruz dedik. Ancak kimseden bir talep gelmedi. Binalar depremde insanların bilgisiz, cahilliğinden yıkılıyor. Depremi eğitim sistemine sokamadık. Depremle ilgili aile afet planımız yok. Gebze’de askeri kışla ve Hünkâr Çayırı depremde toplanma alanı olacak. Bunlar depremden sonraki önlemler. Olası bir depremde 200 bin çadırı Gebze’de nereye kuracaksınız? Bir önceki depremde kamu binalarını incelemek istedik. Bu talebimiz reddedildi” diye sordu.

BÖYLE TOPLANMA ALANI OLMAZ

Ahmet Kadı’nın ardından konuşan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel, “Gebze’deki deprem toplanma alanları ilgili tam bir vizyonsuzluk var. AFAT’ın 38 toplanma alanı var. Hangi birimde WC ve elektrik var. Bu işe teknik bakmak gerekiyor. Bu kenti inşa eden mimar ve mühendis var. Burada teknik adamlar bunlara sorun. 1999 yılından sonra ne genel ne de yerel anlamda hiçbir çalışma yapılmadı. İmar affı dediniz ama insanlar öldü. Gebze’deki 100 kişilik kurtarma ekibi kendini kurtaramayacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gebze, Yıkılırsa, Türkiye, Geriye, Gider,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı