Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 21:10
 
Teşekkürler Çayırova Belediyesi
Çayırova Haberi


Bir dönem şahsımın da tedavisini gördüğüm illet bir hastalık... gerçektende bölgemizde birçok vatandaşın da bu sorunu yaşadığını biliyorum.

Karaciğer yağlanması ile başlayıp kolon kanserine kadar ilerleyen bir süreç... Bu süreç içinde ÇÖLYAK hastalığı da musallat olabiliyor.
Belki karaciğer yağlanmasının hatta kolon kanserinin tedavisi mümkün... Düzensiz beslenmeden vazgeçip yenilene içilene dikkat edilirse önemli bir yol katediliyor bu hastalıkta... İlaç tedavisinin yanısıra en önemli unsur düzenli beslenme. 
Hayatta en sevdiğim yemeklerden vazgeçmiştim. Bir kurufasulye yanında pilav ve yoğurt....İftarı açmış olmama rağmen yinede iştahımı kabartıyor. Ama bu illete yakalandığınızda nohut, kurufasulye, barbunya, bulgur, pirinç gibi bakliyatları, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini, hamur işlerini yemek hastalığın bir sonraki evresine davetiye çıkarmak gibi... 
Bugün Çayırova Belediyesi Basın Yayın Bürosu'ndan bir haber düştü e-posta adresime.. "Çölyak hastalarına glutensiz gıda paketi" başlıklı...
Evet bu illet hastalığına yakalananların en önemli beslenme türü hatta mecburi seçeneği glutensiz beslenmedir. 
Eskiden belediyelerin halk ekmek satış noktalarında ekonomik glutensiz ekmek satılırdı. Ama belediyeler halk ekmek üretimini yapmıyor artık. 
Birkaç defa bölgemizde görev yapan Kaymakamlıkların toplantısında Halk Eğitim Merkezleri'nde yemek ve pasta üzerine açılan kurslara glutensiz yemek, ekmek, pasta vs..dahil edilmesi yönünde öneride bulundum. Önerim çok olumlu ve yerinde karşılanmasına rağmen hayata geçmesi yönünde bir adım atılmadı. 
Glutensiz gıdalara öyle her yerde her zaman ulaşmak mümkün de değil. Ayrıca ateş pahası. Normal bir makarna 2 TL cıvarı iken glutensiz makarna 25 TL cıvarı... 8 dilimden oluşan bir glutensiz ekmek 16 TL civarı... Düşünün artık diğer glutensiz gıdaların fiyatlarını... Paranız olsa dahi Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası'nda herhangi bir markette glutensiz ürün bulmanız mümkün değil.  İstanbul'da ki daha büyük hatta dev marketlerde bulabilirsiniz. Ancak şu anda şehirlerarası seyehat yasağı nedeniyle bu marketlere ulaşmak da mümkün değil. Sanırım bu hastalar bu dönemde ya ekmeksiz besleniyor yada glutensiz un almışlarsa kendileri pişirip tüketiyorlar. 
Bölgemizde ki birçok belediye, kurum ve kuruluşlar gıda kolileri dağıtıyor. Allah kabul etsin... Emeği geçenlerin keselerine bereket...Ancak içindeki ürünlerin tamamı bu hastaların ölümüne neden olabilecek gıdalar. Kurufasulye, nohut, şeker, bulgur, irmik vs...Maalesef bu gıda kolileri başta çölyak olmak üzere, kolon tedavisi gören, karaciğer yağlanması ile sorunlar yaşayan vatandaşlarımıza hitap etmiyor. 
Çayırova Belediyesi'nde kim düşünmüş, kim akıl etmiş bilemiyorum ama gulutensiz gıda kolileri hazırlayarak dağıtımını gerçekleştirmek bana göre önemli bir hizmet. Bana göre diyorum çünkü derdi çeken, yaşayan bilir. 
Gebze Ticaret Odası'nın Sosyal Etki Merkezi'nde, Halk Eğitim Merkezi kursları çerçevesinde, gıda kolileri yardımı yapmak isteyenlerin planlamalarında glutensiz ürünlerin yer almasını öneriyorum. Bu vesile bu hassas planlamayı yapan ve hayata geçiren Çayırova Beleidyesi'nde ki başta Başkan Bünyamin Çiftçi olmak üzere emeği olanlara teşekkür ediyorum....

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Teşekkürler, Çayırova, Belediyesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı